PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1020}

Lśnienie

The Shining
7,8 424 252
oceny
7,8 10 1 424252
8,6 50
ocen krytyków
Lśnienie
powrót do forum filmu Lśnienie

Natomiast ci którzy przeczytali dzieło Kinga: słaba ekranizacja, pominięto wiele wątków.
Swoją drogą właśnie kończę czytać kontynuacje "Lśnienia", czyli książkę pt. "Doktor Sen". Bardzo dobra pozycja, polecam wszystkim, nie tylko fanom Kinga.

ocenił(a) film na 10
bartu1986

Nawet nie wiedziałem, że jest jakaś kontynuacja. No ale skoro polecasz, to z pewnością sięgnę. Muszę tylko przebrnąć przez całą serię "Millennium" Larssona.
Natomiast nie zgadzam się z tą - jednak dominującą opinią - że książkowe "Lśnienie" jest lepsze. To kwestia gustu. Mnie się bardziej podoba film, choć nie ukrywam - książkę czytało się bardzo przyjemnie i niejednokrotnie miałem ciarki na plecach, a czytając to samemu w domu... czułem się nieswojo ;)

ocenił(a) film na 9
bartu1986

Nie wiem skąd wziął się ten zwyczaj oceniania jakości adaptacji na podstawie wierności oryginałowi...

Według mnie wersja Kubricka jest O WIELE lepsza od Kinga, między innymi właśnie dlatego, że pomija pewne niepotrzebne wątki, ale także dlatego, że tworzy zupełnie inny klimat (dla mnie o wiele bardziej przerażający). Do tego dochodzi techniczna przełomowość filmu (po "Lśnieniu" horrory zaczęto zupełnie inaczej realizować) oraz jego większa... hmmm dojrzałość. Oryginał wydał mi się w paru momentach po prostu kiczowaty. King stworzył nienudne i nieźle trzymające w napięciu ghost story, ale raczej niewiele ponad to.
No i pamiętajmy, że Kubrick miał 2h na zekranizowanie około 500str ksiązki :)

Jeszcze co do "Doktora" - czy nie jest to trochę wymuszona kontynuacja bazująca na sukcesie poprzedniej części? Pytam, bo nie czytałem, a zastanawiałem się nad tą książką.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones